Objavte históriu hmotných cirkevných artefaktov

Digitálny atlas drobných sakrálnych stavieb na Slovensku

Zvonica v Ilovom
Kríž na starom cintoríne v Ilovom
Kríž pred kostolom Povýšenia sv. Kríža v Lietave
Kríž pri hlavnej ceste v Lietavskej Závadke
Kríž pri vodojeme v Lietave
Kríž v Zámostí pri zastávke
Kríž pred kostolom sv. Imricha v Bytčici
Kríž pri vodojeme v Lietave
Kríž v Zámostí pri zastávke

Najnovšie pridané drobné sakrálne stavby

Kaplnka Nanebovzatia Panny Márie Lietavskej Závadke
Lietava

O kaplnke Nanebovzatia Panny Márie a zvonici sa nám nepodarilo zistiť bližšie informácie. Vieme, že kaplnka prešla obnovou, no rok obnovy sa nám nepodarilo zistiť, ani to či sa vo zvonici stále zvoní.

So psom Na bicykli Autom S deťmi Prístupné v zime Vhodné pre vozíčkárov Verejná doprava Dostupné s kočiarom

Kríž pri hlavnej ceste v Lietavskej Závadke
Lietava

O tomto kríži sa nám nepodarilo zistiť bližšie informácie. Kríž je v zachovalom stave a veriaci sa oň starajú, o čom svedčí aj to, že počas našej návštevy bol aj okolie kríža upravené. Nepodarilo sa nám však zistiť či sa jedná o zrekonštruovaný kríž prípadne kedy bol kríž zrekonštruovaný, postavený alebo kto sa oň stará.

So psom Na bicykli Autom S deťmi Prístupné v zime Vhodné pre vozíčkárov Verejná doprava Dostupné s kočiarom

Kríž na cintoríne v Lietavskej Závadke
Lietava

O tomto kríži sa nám nepodarilo zistiť bližšie informácie. Nevieme teda kedy bol kríž na mieste postavený ani kto ho dal postaviť. Nevieme či na tomto mieste stál predtým aj iný starší kríž, nakoľko sa jedná o zachovalý kríž. Kríž sa nachádza na pietnom mieste a slúži ako symbol spásy a nádeje pre veriacich, ktorý sa pri ňom modlia za zosnulých.

Na bicykli Autom S deťmi Prístupné v zime Verejná doprava

Kríž Sedembolestnej panny Márie
Lietava

Kríž Sedembolestnej Panny Márie dal na mieste postaviť Mons. Stanislav Belák, ktorý vo farnosti Lietava pôsobil od roku 1990 do roku 2013 ako administrátor a nesledujúce tri roky bol farárom v Lietave. Nepodarilo sa nám však zistiť, kedy počas svojej pôsobnosti nechal na tomto mieste postaviť kríž. Kríž je však v zachovalom stave v udržiavanom prostredí. Na sviatok Povýšenia sv. Kríža, 14. septembra, sa na tomto mieste koná svätá omša. Tomuto významnému dňu je v obci Lietava zasvätený aj hlavný kostol.

So psom Na bicykli Autom S deťmi Prístupné v zime Vhodné pre vozíčkárov Verejná doprava Dostupné s kočiarom

Zobraziť všetky stavby

O našom projekte Sakral

Na území Slovenskej republiky patria drobné sakrálne pamiatky k menej skúmaným témam. Cieľom celého projektu Sakral je zozbierať a analyzovať informácie o drobných sakrálnych stavbách na území Slovenska.

Viac o projekte
Rozcestník

Nástroj pre rozvoj turizmu

Objavte duchovné poklady krajiny – digitálny atlas drobných sakrálnych pamiatok.

Vzdelávanie a povedomie

Poznávajte drobné sakrálne pamiatky – ich príbeh patrí nám všetkým.

Podpora udržateľného rozvoja

Pamiatky, ktoré prinášajú život regiónom a priťahujú návštevníkov.

Mapa drobných sakrálnych stavieb na Slovensku

Rozdelenie podľa typu stavby

Najčastejšie otázky

Drobné sakrálne pamiatky sú menšie náboženské objekty alebo stavby, ktoré majú duchovný význam a sú často roztrúsené po krajine, v dedinách, pri cestách alebo v prírode. Patrí sem napríklad: kríže, kaplnky, božie muky, sochy svätcov, mariánske stĺpy, pútnické studničky alebo rôzne votívne pamätníky. Tieto pamiatky sú výsledkom ľudovej zbožnosti a často vznikali ako prejav vďaky, prosby či pamiatky na významné udalosti v živote ľudí alebo celej komunity.

V súčasnosti je jediným riešením nás kontaktovať prostredníctvom formulárov na stránke. Usilovne však pracujeme na možnosti, aby mohli drobné sakrálne staby pridávať aj odborníci z praxe či miestni historici. Tento proces je však náročnejší, nakoľko musíme zabezpešiť správnosť informácií a zamedziť potrencionálne nebezpečnému obsahu.

Áno, stačí nás kontaktovať prostredníctvom formulára pri každej pamiatke a navrhnúť možné úravy – napríklad opraviť nepresnosti, doplniť nové fotografie, aktualizovať lokalitu alebo pridať historické informácie. Spolupráca komunity je kľúčom k tomu, aby boli dáta aktuálne a presné.

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur. Velit orci mi tristique tincidunt at ipsum. Vitae vestibulum amet suspendisse amet vitae natoque sem feugiat sed. Facilisis enim donec amet sit mi duis massa at. Sit adipiscing varius viverra malesuada orci arcu nunc sit viverra. Nulla curabitur felis sagittis euismod.

Áno, projekt môže slúžiť ako cenný zdroj informácií pre výučbu dejepisu, náboženstva či ako podklad pre výskumné práce. Poskytujeme prehľadné informácie, obrazový materiál a odkazy na odborné zdroje. V prípade záujmu vieme školám alebo inštitúciám poskytnúť podporu pri tvorbe edukačných projektov.

Tieto objekty sú vzácnym svedectvom viery, kultúry a umeleckého prejavu našich predkov. Mnohé z nich nemajú oficiálnu pamiatkovú ochranu, a preto sú vystavené riziku poškodenia, zanedbania či úplného zániku. Dokumentovaním ich chránime pre budúce generácie a zároveň upozorňujeme na ich hodnotu. Navyše, uchovávanie týchto pamiatok podporuje aj miestnu identitu a cestovný ruch.

Portál je otvorený pre všetkých – odborníkov, historikov, nadšencov, obyvateľov obcí, študentov aj turistov. Ceníme si každý príspevok, či už ide o fotografie, základné informácie, historické pozadie alebo osobné príbehy. Nemusíte byť odborník, dôležitá je ochota podeliť sa o poznatky a pomôcť zachovať tieto poklady.

Nie je problém, ak nemáte všetky informácie. Stačí uviesť to, čo viete – napríklad názov, fotografiu, lokalitu a základný popis. Naša komunita a administrátori môžu neskôr pomôcť s identifikáciou objektu a doplnením údajov. Každý príspevok je cenný a môže poslúžiť ako základ pre ďalší výskum.

Snažíme sa, aby každý záznam prešiel kontrolou pred zverejnením. Informácie overujeme z dostupných zdrojov, odborných publikácií alebo kontaktom s miestnymi znalcami. Ak natrafíte na nepresnosť, budeme radi, ak nás upozorníte alebo navrhnete opravu.

Pomôcť môžete rôznymi spôsobmi – napríklad fyzicky sa zúčastniť na čistení alebo obnove objektov, poskytnúť finančný dar miestnym iniciatívam, kontaktovať príslušný úrad alebo farnosť, alebo šíriť povedomie o ich význame. Ak poznáte ohrozenú pamiatku, môžete nám ju nahlásiť a spoločne sa pozrieme na jej ochranu.