Z histórie

História výroby krojovaných bábik na Slovensku – Ako to vlastne bolo?

Cieľom tohto projektu bol zber a vyhodnotenie dostupných informácií tak, aby mohli v budúcnosti slúžiť odborníkom v oblasti etnológie či širokej verejnosti. V súvislosti s realizovanými výstavami sme našli rôzne neodborné vyjadrenia autoriek bábik alebo aj pracovníkov múzeí. Tieto informácie nie sú podložené historickými dôkazmi a ukazujú na nedostatok informácií v oblasti výroby krojovaných bábik aj v odborných kruhoch.

Ako príklad uvedieme niektoré vyjadrenia a v ďalších častiach projektu sa budeme venovať dokazovaniu správnosti alebo nesprávnosti týchto vyjadrení.

Vyjadrenie ľudovej umelkyne Veroniky Cetliovej pri príležitosti zahájenia výstavy krojovaných bábik v Piešťanoch v roku 2019: „Treba však podotknúť, že krojované bábiky nie sú bábiky na hranie. V minulosti ich dostávali nevesty ako symbol ukončenia detstva a začiatok nového života spojeného so založením rodiny. Krojovaná bábika mala svoje miesto na nádherne ustlanej posteli. Bola symbolom krásy, ľudovej tradície spojenej s odkazom predkov. Dnes krojovanky slúžia ako krásny prezent, symbolizujú kus našej histórie, veľa z nich putuje za hranice vlasti” (Piešťanský denník 2019).

Vyjadrenie riaditeľa SNM – Múzea kultúry Chorvátov na Slovensku Andreja Solára: „Krojovaná bábika predstavovala aj symbol rozlúčky s detstvom. V minulosti ich dostávali nevesty ako symbol ukončenia detstva a začiatku nového života spojeného so založením rodiny. Krojovaná bábika mala svoje miesto na nádherne ustlanej posteli. Bola symbolom krásy a ľudovej tradície spojenej s odkazom predkov. Bábika bola zároveň aj pripomienkou na rodný kraj, z ktorého nevesta pochádzala“ (Solár 2020).

Po osobnom dohovore s pani Cetliovou sme skonštatovali, že jej informácie pochádzali od odborníčky v oblasti etnológie. Táto informácia dokazuje, že aj v odborných kruhoch nie je dostatok informácií alebo nie sú spracované do jedného súboru tak, aby z nej mohli etnológovia – odborníci čerpať v prípade potreby.

V prieskumu dostupných zdrojov a informácií sme sa zamerali na oblasť vývoja národopisu (etnografie), na oblasť vývoja ľudového odevu, na oblasť ľudových zvykov pri príležitosti sobáša, ktoré predmety boli obsahom vena a výbavy nevesty, na oblasť histórie predaja suvenírov, na oblasť vývoja výšivkárstva a na oblasť vývoja hračiek a bábok na Slovensku. Každá z týchto oblastí ponúka veľa informácií pre osvetlenie problematiky histórie krojovaných bábik, avšak treba jednotlivé informácie spracovať, vyhodnotiť a spojiť do jednotného formátu a dokumentu.

Krojované bábiky zo zbierky Veroniky Cetliovej z Piešťan