
Mária Pekárová
Mária Pekárová, Zlaté Moravce.
Venuje sa ľudovej umeleckej tvorbe viac ako 10 rokov. Zameriava sa výlučne na Požitavskú oblasť. Jej krojované bábiky sú po celom svete. Vystavovala v Bruseli.
Pani Mária Pekárová z Chyzeroviec sa venuje ľudovej umeleckej tvorbe viac ako 10 rokov. Vo svojej rodnej obci Lovce sa už od detstva zaujímala o ľudové kroje, výšivky a čepce, ktoré patrili k úžitkovým predmetom mamy a blízkej rodiny. Neskôr si sama ušila svoj ľudový kroj, v ktorom vystupovala na rôznych kultúrnych podujatiach ako členka Folklórneho súboru Chyzerovčanka. Okrem výroby ľudových čepcov sa venuje aj výrobe ľudových krojov pre bábiky.
Výstava krojovaných bábik v Zlatých Moravciach nie je prvou prezentáciou autorkinej krajčírskej zručnosti. Svojou tvorbou dekoruje rôzne folklórne kultúrne podujatia. Azda najväčším úspechom pani Pekárovej bola výstava bábik v Bruseli roku 1999. Svojou umeleckou tvorbou sa roku 2005 predstavila aj v Topoľčiankach na prehliadke tradičnej ľudovej tvorivosti pod názvom Jar ako vyšitá. O rok neskôr na schôdzi Jednoty dôchodcov Zlaté Moravce v MSKŠ Zlaté Moravce. Krojované bábiky predstavila aj v PKO Nitra, Agrokomplexe Nitra a na Annabále v Obyciach. Jej bábiky sa nachádzajú roztrúsené po celom svete od Mexika až po Austráliu.
Pani Mária: „Moja mama šila čepce a popri nej som mala takú záľubu. Už vtedy som sa hrala s korálkami ktoré zostávali mame. Pri nej som sa zaúčala aj na šijacom stroji”.
Veľkou záľubou pani Pekárovej je šitie ľudových regionálnych krojov, do ktorých oblieka svoje bábiky a výroba jednoduchých vyšívaných rôznofarebných čepcov, ktoré okrem šatiek a sviatočných ručníkov tiež patria k ľudovým krojom Požitavského regiónu. Táto neodmysliteľná súčasť ľudového odevu, ktorá sa zachovala pre pamiatku a poznávanie života našich predkov sa v súčasnosti používa už len pri slávnostných folklórnych vystúpeniach a zriedkavo pri svadobnom obrade. Vydaté ženy si zdobili hlavu vyšívaným čepcom, na ktorý si uväzovali šatku. Čepiec sa skladá z mašle, drobných korálok a račích očiek. Oblečenie z každej regionálnej oblasti, má svoje osobitné charakteristické znaky, určené na sviatok, do kostola, rôzne slávnostné udalosti, bežný deň a do roboty. Ženský odev bol farebne výraznejší a tvorili ho vyšívané sukne rôzneho druhu a materiálu, zástery, spodník z bieleho konopného plátna a košieľky s nazberanými širokými rukávcami. Pod hornou sukňou fertuchou bývala ďalšia z lacnejšej látky z kartúnu. Na krku nosili niekoľko radov korálok a za pásom vyšívaný kapesník.
Muži si obliekali konopné gete, košeľu, širák a na sviatočné príležitosti rajtky. Obúvali si čižmy rovnako ako ženy. Sukne nosili barchetové, glotové, farbiarske, štofové, šafolové, kašmírové, ale i hodvábne.
Ľudové kroje našich predkov z dielne pani Pekárovej zdobia interiéry domácností po celom svete a prezentujú bohatstvo slovenského folklóru. Požitavské kroje na bábikách sú vzácnymi úžitkovými predmetmi pre spomienku a úctu na naše obyčaje a zvyky v ľudovom obliekaní. Táto veľmi vďačná téma je inšpiráciou pre ďalšiu tvorbu, propagáciu dedičstva našich otcov a materí, nadšením z tvorivosti našich predkov pre rozvíjanie estetického cítenia našej mladej generácie.







Jej krojované bábiky sú po celom svete. Článok na portáli: Dnes 24 Moravce. 12.2. 2012 Autor: Richard Pročka. Výstava krojovaných bábik Márie Pekárovej zo Zlatých Moraviec, marec 2012. Pani Mária sa zameriava výlučne na našu Požitavskú oblasť. Jej bábiky nemajú len regionálny význam a svedčia o tom celosvetové úspechy.
Bábiky Márie Pekárovej v Požitavských krojoch. Článok na portáli: Info Zlaté Moravce. 25.1.2018. Autor: Anton Kaiser. Vo výstavných priestoroch múzea v Zlatých Moravciach sa uskutočnilo dňa 9. januára 2018 otvorenie výstavy krojovaných bábik Márie Pekárovej, ktorej súčasťou boli tradičné tvorivé dielne.



























Mestské múzeum v Zlatých Moravciach predstaví bábiky M. Pekárovej. Oznam o výstave na portáli: Teraz.sk 23.12.2017 Autor: TASR. Výstava Požitavské kroje na bábikách, ktorá prezentuje bohatstvo slovenského folklóru.
Bábiky, ktoré obdivovali i v Bruseli: V Moravciach uvidíme unikátnu výstavu. Oznam o výstave na portáli: Dnes 24 Moravce. 27.12.2017. Autor: Dnes24.sk. Mestské múzeum v Zlatých Moravciach otvorilo novoročnú sezónu špeciálnou výstavou. Návštevníci sa mohli pokochať bábikami odetými v požitavských krojoch, ktoré boli vystavované i v Bruseli.
Požitavské kroje na bábikách v Mestskom múzeu. Oznam o výstave na portáli: S deťmi.com. 25.01.2018 Autor: Maria Bodnarova. Na výstave v Mestskom múzeu v Zlatých Moravciach p.Pekárová predstavila približne 40 krojovaných bábik odetých v krojoch z Horného Požitavia.

